1st Annual “Big High School Sports Show” all-area football team named!

By
Updated: November 27, 2018

After a fantastic season of both team and individual accomplishments, the “Big High School Sports Show” honors the best in our listening area with our All-Area Football team!  Here are this season’s honorees (players can only be named on either offense or defense, not both):

Offense:

Quarterback:  Ben Bates of Newman Catholic (185 of 288 for 3039 yards, 40 TD & 4 Interceptions)

Running Backs:  Joseph Aguilera of Abbotsford (181 rushes for 2386 yards & 38 TD)

                               Bryce Huettner of Iola-Scandinavia (295 rushes for 2612 yards & 42 TD)

                               Kade Ehrike of Stratford (268 rushes for 2051 yards & 30 TD)

Wide Receivers:  Jake Rexroade of Lakeland (59 catches for 954 yards & 13 TD)

                               Elliot Samuels of Newman Catholic (80 catches for 1191 yards & 16 TD)

                               Dylan Lisitza of Wisconsin Rapids (54 catches for 707 yards & 8 TD)

Tight End:  Brock Handrick of Edgar (20 catches for 380 yards & 4 TD)

Offensive Linemen:  Adam Gilmeister of SPASH

                                      Kellen Wandtke of Iola-Scandinavia

                                      Brody Anderson of Marshfield

                                      Ben Barten of Stratford

                                      Logan Zschernitz of Spencer

                                      Grant Lindell of Mosinee

Specialty Player:  Ryan Krueger of Marshfield (1741 yards passing w/ 22 TD & 42.3 yards per punt)

Punter:  Chase Fink of Stratford (42.9 yards per punt)

Kicker:  Michal Dul of Mosinee (38 of 39 PAT’s & 2 of 3 FG’s)

 

Defense:

Linemen:  Dylan Schoenherr of Stratford (84 tackles, 16 Tackles for Loss, & 3 sacks)

                    Stephan Buchanan of Loyal (93 tackles, 9 TFL & 6 sacks)

                    Chase Sperl of Abbotsford ( 83 tackles, 10 TFL)

                    Justin Bonke of Wausau West (25 tackles, 5 TFL)

                    Jack Kelly of SPASH (19 tackles, 2 TFL)

Linebackers:  Marc Sippel of Wausau West (127 tackles & 2 sacks)

                         Blake Draper of Abbotsford (75 tackles & 5 sacks)

                         Ty Guden of Edgar (147 tackles & 22 TFL)

                         Carson Hildebrandt of Spencer/Columbus (111 tackles, 22 TFL & 3.5 sacks)

                         Ben Gust of Marshfield (138 tackles, 11 TFL & 5.5 sacks)

Defensive Backs:  Travis Johnson of SPASH (35 tackles & 4 interceptions)

                                 Brennan Goralski of Wausau West (53 tackles, 3 forced fumbles & 2 interceptions)

                                 Maverick Birkenholz of Gilman (75 tackles & 6 interceptions)

                                 Nolan Hertel of Marshfield (108 tackles & 4 interceptions)

                                 Karson Butt of Edgar (81 tackles, 3 forced fumbles & 2 interceptions)